irek86pl / 13.03.2020

Wychowanie dziecka bez dramatu na człowieka sukcesu

Wychowanie bez dramatu

- "Grzeczne dziecko" od Wydawnictwa Muza

Można wychować dziecko bez ciągłych zakazów i nakazów. Każdą trudną sytuację można przekształcić w okazję do nauki i rozwoju. Te zasady przyświecają autorom książki „Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców”. Daniel J.Siegel i Tina Payne Bryson przedstawiają rewolucyjne, oparte na badaniach mózgu, rozwiązania problemów wychowawczych. Polska premiera głośnego poradnika amerykańskiego duetu już 15 kwietnia.

Ludzie osiągający w życiu sukcesy

Ludzie osiągający w życiu sukcesy – w sensie emocjonalnym, interpersonalnym, a nawet edukacyjnym – to dzieci rodziców, którzy w ich wychowaniu postawili na kontakt i troskę, jednocześnie komunikując i podtrzymując wyraźne ograniczenia oraz wysokie wymagania. Rodzice ci byli konsekwentni, ale we wszystkich interakcjach dawali dzieciom odczuć swoją miłość, szacunek i współczucie – twierdzą autorzy.

Najważniejsze jest uzyskanie kontaktu z dzieckiem

„Grzeczne dziecko” bazuje na najnowszych odkryciach neurobiologii, mówiących o tym, że mózg jest plastyczny, a zatem może być ciągle kształtowany. Poza podstawową architekturą genetyczną i wrodzonym temperamentem, rodzice mogą wiele zmienić, zapewniając dzieciom takie doświadczenia, które służą elastyczności i integracji mózgu. Autorzy proponują rewolucyjne metody oparte na zasadzie akcja–kontakt–reakcja, przekonują, że najważniejsze jest uzyskanie kontaktu z dzieckiem i „przekierowanie” jego działań oraz myślenia na właściwe tory.

Metoda amerykańskiego duetu zakłada uspokojenie emocji, powstrzymanie się od impulsywnego zachowania i zadanie sobie trzech pytań: „Dlaczego moje dziecko zachowało się w ten sposób? Jakiej lekcji chcę mu w tej chwili udzielić? Jak najlepiej wpoić mu tę lekcję?”

Dzieci nie zawsze radzą sobie z emocjami

Kiedy rodzic w przypływie gniewu odsyła dziecko do pokoju, sądzi, że ono w samotności przemyśli swoje zachowanie i przeprosi. Niestety, jedyną myślą dziecka wówczas jest: „mam najgorszych rodziców na świecie”. Pociechy naprawdę nie myślą tak, jakby tego chcieli ich rodzice. Mogą jednak zachować się wedle ich pragnień, wystarczy jednak odpowiednio dobrać do nich komunikat – zamiast wskazywać drzwi, należy zapytać dziecko o przyczynę zachowania, spróbować je zrozumieć i pomóc. Dzieci nie zawsze radzą sobie z emocjami, dorośli powinni. W tym właśnie pomaga książka „Grzeczne dziecko”.

Lektura poradnika pomaga w wychowaniu dzieci

Książka bogata jest w konkretne wskazówki, porady dotyczące wychowania i programowania dziecka, lekcje utrwalające zdobytą wiedzę oraz w listę 20 najważniejszych błędów, które popełniają nawet najlepsi rodzice. Wszystkie metodyczne zagadnienia ilustrują barwne, zabawne i pouczające historie z życia. Lektura poradnika pomaga w wychowaniu dzieci, ale również pozwala na pozytywne zmiany u rodziców, ułatwia wypracowanie własnej filozofii działania, przydatnej także w sytuacjach zawodowych i towarzyskich.