Rafał Lechowski / 26.01.2020

Alkoholizm oraz wpływ na życie

Alkoholizm oraz wpływ na życie

Alkoholizm. Ciemna strona picia – wpływ na życie i relacje

Statystyki uzależnienia od alkoholu są alarmujące – aż 800 tysięcy Polaków jest uzależnionych od picia alkoholu. Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na organizm człowieka. Częste picie alkoholu jest bardzo szkodliwe i negatywnie działa na cały organizm – poprzez układ nerwowy, układ krążenia, układ oddechowy.

1. Wpływ alkoholu na funkcjonowanie mózgu

Alkohol atakuje serce, wątrobę, nerki, trzustkę. Zaburza ścieżkę szlaków komunikacyjnych w mózgu i wpływa na to, jak działamy. Te zakłócenia mogą zmieniać nastrój, zachowanie, utrudniają także jasne myślenie i koordynację. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że bezpieczna dzienna ilość alkoholu to 40 gramów czystego etanolu dla mężczyzn oraz 20 gramów dla kobiet.

2. Działanie alkoholu a płeć

Co istotne – z uwagi na różnice w budowie ciała mężczyzn i kobiet – alkohol działa różnie w zależności od płci. Kobiety są zdecydowanie bardziej wrażliwe niż mężczyźni na skutki picia alkoholu. Przez fakt, że kobiety mają w swoim ciele mniej wody niż mężczyźni, wypity alkohol staje się bardziej skoncentrowany. W rezultacie po wypiciu identycznej dawki alkoholu to kobiety mogą bardziej odczuwać jego działanie.

Kultura picia alkoholu odnosząca się do zwyczajów związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych jest zróżnicowana w zależności od rodzaju społeczeństwa, miejsca zamieszkania, warunków życia. Prawie każda cywilizacja odkryła jednak proces warzenia piwa, fermentacji wina i destylacji wódki.

Ostatnie badania opublikowane w „Journal of the American Medical Association” pokazują, że umiarkowane picie alkoholu zwiększa u kobiet ryzyko wystąpienia raka piersi. Badanie pokazało, że nawet tak mała ilość alkoholu, jak trzy do pięciu kieliszków tygodniowo, może zwiększać szansę na rozwinięcie się u kobiet raka piersi. Ryzyko rośnie wraz z ilością wypijanego alkoholu.

3. Szybkie rozpoznanie problemu alkoholowego jest kluczowe

Z uwagi na liczne zagrożenia związane z piciem alkoholu, z których głównym jest uzależnienie, niezwykle istotne jest, aby rozpoznać symptomy uzależnienia tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Podczas nadmiernego picia alkoholu doc h przed ludźmi, brak odporności na krytykę.